sohbet
Mobil Sohbet için tıklayın
Sohbet
Kategoriler

Antalya

Antalya Sohbet Chat odasi
Antalya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehri. 2016 sonu itibarıyla İl Nüfusu:2.328.557’dir. İlin yüzölçümü 20.177 km²’dir. İlde km²’ye 115 kişi düşmektedir. 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır.
Hava durumu: 23 °C, Rüzgar yönü: Kuzeybatı, Rüzgar hızı: 5 km/s, Nem: %48

Helenistik dönemde Bergama Kralı II. Attalos (MÖ 159-138), askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun.” der. Askerlerinin gösterdiği yeri (bugünkü Antalya) beğenen II. Attalos, bölgenin stratejik dönemini dikkate alarak buraya bir liman şehri kurdurur ve kent, kurucusu Attalos’un adına binaen “Ataleia” olarak adlandırılır. Şehrin adı eski Arap kaynaklarında “Antaliye”, Türk kaynaklarında ise “Adalya” olarak geçer. Yerleşme, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden başlayarak “Antalya” olarak adlandırılmıştır.

Ayrıca Antalya adı biyolojide takson epiteti olarak antalyaensis, antalyensis, antalyanus, antalyana biçimlerinde geçer. Daha fazla bilgi için Sohbet kanalına bağlanarak yardım alabılırsınız

Yorumlar

  1. Obito dedi ki:

    Çok sıcak bi şehir nefes alamıyorsun ama sohbet yaparken klima başında antalyadaki insanlara konusmak harika

  2. Srcn dedi ki:

    Antalya geçmişten günümüze insanoğlunun durağı olmuştur. İlk insanların burada yerleşip, hayatımı idame ettirdiğinide tarihden biliyoruz. Akdeniz’in nadide bir ili olan Antalya yurtdışından gelen turistlerinde en fazla uğradığı şehirdir. Makaleyi yazan arkadaşımıza teşekkür ediyoruz, güzel ve açıklayıcı bir anlatım ele almış.

  3. Daphne dedi ki:

    Yemyeşil doğası, kültürel ve tarihi güzellikleri, geleneksel mimarisi ve ihtişamlı denizi ile aşık olunacak şehir mutlaka herkes gidip görmeli 🙂 Şu an orada olmamak üzücü olsa da orada yaşayan insanlarla sohbet etmek güzel 🙂

*