Aşk Evliliği mi, Mantık Evliliği mi | Websohbet.com
giriş yap

Aşk Evliliği mi, Mantık Evliliği mi

Evlilik konusunda en çok tartışılan konulardan biri aşk evliliği mi, mantık evliliği mi? Siz olsaydınız bu soruya nasıl cevap verirdiniz, Kimine göre aşk ağır basarken, kimine göre de mantık daha ağır basıyor.

                Şu bir gerçektir ki, evlilik eşlerin ortak hedeflerdeki uyumu ile dengeli bir yol almaya başlar. Tamamen zıt karakterde olan iki insan aşk evliliği yapabilir. Ancak evlilikte ortak noktada buluşamadıkları zaman, aşkın ömrü kısalır. Evlilikte paylaşım alanları olmadığı zaman, eşler bir  müddet sonra birbirlerinden uzaklaşmaya başlıyor. Şu cümleyi evli çiftlerden çok sık duyar olduk. Eşimle konuşacak bir şey bulamıyoruz. 

                Eşler arasında evlilikle duygusal ve fiziksel bir bağ kurulur. Evlilik içerisinde eşler duyguları ve fiziksel bağları kuvvetlendirdiği zaman, evlilik sağlam bir zeminde ilerlemeye başlar.

                Aşk evliliğine baktığımızda, eşler evlendikten sonra hayatın gerçekleri ile yüzleştikleri zaman, takındıkları tutum ve tavır evliliğin gidişatını belirliyor. Ancak çiftler olaylar karşısında ortak bir tavır geliştiremedikleri zaman ortaya şu cümle çıkıyor. “Ben eşimi hiç bu şekilde tanımamıştım”. Aşkın gözü kördür derler. Gerçekten kişi aşık olduğu zaman ayakları yere basmaz. Mantık tamamen devre dışı kalır. Duygular hükmeder. Kişi karşıdaki kişiyi tam olarak kimliğini, olaylara nasıl tepki verdiğini anlayamaz.

                Evlendikten sonra aynı ev içerisinde yaşamaya başladıkça eşlerin de gerçek kimlikleri ortaya çıkmaya başlar. Eşler birbirlerini kabullenebildikleri müddetçe evlilik devam eder.

                Mantık evliliğine baktığımızda, insanlar kriterlerine uygun biri ile karşılaştıkları zaman, bazen duygusal anlamda bir şey hissetmeden, evlendikten sonra severim, bağlanırım düşüncesi ile evleniyorlar. Ancak evlendikten sonra işler bazen planlandığı gibi gitmiyor. Mantık evliliği yapan eş, eşi ile cinsel anlamda ya da duygusal anlamda sorun yaşayabiliyor.

                Sağlıklı evlilikte, eşler arasında duygu birlikteliği olduğu gibi mantık ilişkisi de vardır.  Eşlerin evlilikteki beklentileri, hayattaki hedefleri ortak bir zeminde buluşuyorsa, eşler birbirleri ile eş olduğu kadar arkadaş olabiliyorsa, evlilikte inişler çıkışlar olsa da evlilik devam edecektir. Aksi takdirde eşler birbirlerini kabullenemediği zaman en ufak bir sorunda evlilik gemisi sarsılacak, eşler durumu toparlayamadığı zaman evlilik boşanma ile sonuçlanacaktır.

Aşk Evliliği mi, Mantık Evliliği mi” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön