kısa yollar Giriş
icon
icon
Döviz Kuru Nedir?

Ulusal para birimlerinin birbiri karşısında kazandığı değere döviz kuru denilir. Bunu yabancı paraya döviz denir şeklinde de açıklayabiliriz. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; yabancı bir ülke ile ithalata yapılacağı zaman ulusal para birimi kullanılmaz. Hangi ülke ise o ülkenin para birimine çevrilir ve ticaret o şekilde yapılır. İşte bu gibi durumlar sebebi ile ortaya çıkan para birimleri arası alım satım işlemleri döviz kurunun oluşmasına sebep olur. Bu kur iki tarafı ilgilendiren bir ilişki içerisinde geliştiğinden iki taraflı döviz kuru olarak da adlandırılmaktadır.

Döviz Kuru Hakkında?

Bir para birimini satın alırken başka bir para biriminden vazgeçilen miktara döviz kuru denir. Döviz kurları iki şekilde açıklanır birisi direk döviz kuru ikincisi ise dolaylı döviz kurudur. Direkt; yabancı para birimin, yerli para birimi ile açıklanmasıdır. Dolaylı ise; Yabancı para biriminin başka bir para birimi ile açıklanmasıdır. Ayrıca bu dolaylı döviz kuruna; çapraz döviz kuru da denmektedir.

Döviz Kuru Nasıl Belirlenir?

Bir ülkede sermaye hareketliliği az ve sınırlı ise; döviz kuru dengesi dış ticaret ve cari işlemlerin dengesine göre belirlenir. Ama sermaye hareketliliği serbest olduğu ülkelerde ise döviz kuru dengesi; cari işlemlerin açığı sebebi ile yükselmeyebilir. Döviz kuru ise para birimlerinin birbirlerine karşı fiyat tanımlaması ile belirlenmektedir. Ve döviz kuru kotasyonları iki tarafa da veriliyor.

Yazı drug Tarafından 23.05.2017 Tarih, Saat 4:52 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
728x90 reklam alanı
Yorum Yap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.