kısa yollar Giriş
icon
icon
EFT Ve Havale Arasındaki Farklar ?

Elektronik ortamda para transferinin yapılması hem EFT ile hem de havale ile olabilmektedir. EFT işlemi ile havale işlemi her ne kadar aynı gibi görünse de farklıdır. Ve aslında her iki işlem de birbirinin yapabildiği adımları yapamamaktadır.

EFT Ve Havale Farklılıkları

  • EFT işlemi; bankalar arasında yapılabilen bir işlem iken; havale işlemi aynı banka arasındaki müşterilerin yapabildiği işlemleri kapsar.
  • EFT işleminin yapılabilmesi için mutlaka bankaların mesai saatleri içerisinde olması gerekir. Aksi halde EFT işlemi aksar ve bir sonraki mesai saatine yahut da bir sonraki mesai gününe kalır. Buna göre havale ise; bankalar üzerinden ve havale işleminin yapılması adına aktif olan tüm kanallar üzerinden her saat her gün yapılabilmektedir.
  • EFT işlemi her banka için sunulmuş bir işlem ücretine tabidir. Fakat havale işleminin ücreti sabit değildir. Yani kimi banka havale işlem ücreti alır iken kimi banka almaz.
  • EFT işleminin gönderilen hesaba ulaşması için gerekli şartların sağlanması ve EFT havuzunun boş olması gerekir. Aksi halde; EFT işleminin karşı hesaba geçmesi biraz zaman alır. Fakat havale işleminin karşı hesaba ulaşması adına beklenmesi gereken yahut da boş olması gereken durumların varlığı söz konusu değildir. Havale işlemi tamamlanmış olduğu andan itibaren alıcının hesabına geçer.

EFT Ve Havale

Hatırlatalım ki EFT; bankalar arasın yapılabilecek para transferleri iken havale; banka içerisinde bir müşterinin diğer müşteriye para transferinde bulunmasını anlatmaktadır.

Yazı drug Tarafından 24.05.2017 Tarih, Saat 11:06 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
728x90 reklam alanı
Yorum Yap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.