Bu kış kilo almak yok! | Websohbet.com
giriş yap

Sağlık Pusulası: Bu kış kilo almak yok!

Soğuyan havalar ile birlikte metabolizma hızının yavaşladığını mı düşünüyorsunuz? Size bir sır vereyim! Aslında biyolojik dengen bu hava değişimine adapte olup kendini korumak için kışın çok daha hızlı bir metabolizma ile kuruluyor! Sadece senin değişen ruh halin, beslenme ve yaşam biçiminin de bu değişimi destekliyor olması gerek. Hazırsan bu kış deponda yağ tutmamak ve metabolizma hızını desteklemek için yapman gerekenleri açıklıyorum.

1. Biyolojik saatini kış uygulamasına göre dengele!
En değerli besinin olan uyku için yeni bir düzenleme yapmanın tam zamanı! Uzayan geceler ile geç aydınlanan havanın sende uyku hali yaratmasına izin verme. Kaliteli bir uyku, iyi bir melatonin salgısı ile sabahlar daha enerjik başlayacak, gün daha güzel ilerleyecek!

2. Kahvaltı ile güne enerjik başla!
Kahvaltı gününü belirleyen en temel öğün. Sabahları kahvaltı yapmaya mutlaka özen göster. Çünkü; uyku süreni de düşünürsek 6-8 saat aç kalan bir bedenin güne enerjik devam edebilmesi ve metabolizmanın enerjiyi depolamak yerine harcaması için mutlaka kahvaltı yapmalısın.

3. Bitki çayı tüketmeye özen göster!
Soğuyan havalar kan şekerinde dalgalanmalara sebep olmakla birlikte içini üşütebilir. Gün içinde tüketeceğin bitki çayları hem içini ısıtacak hem de metabolizmanı dengeye sokacak.

4. Ara öğün ile beslenmeni renklendirirken metabolizmanı canlandır!
Kışın biraz renk arıyor gözlerin değil mi? İşte ara öğünler tam da burada devreye giriyor ve hazırlayacağın rengarenk meyve tabakları, sağlıklı atıştırmalıklar önce gözünü sonra bedenini renklendiriyor. Gün içerisinde 2-3 ara öğün tüketen bireylerin enerji harcamasının ve metabolizma hızlarının çok daha fazla olduğunu unutma!

5. Karbonhidrat ataklarını kaliteli karbonhidrat tüketerek yen!
Değişen havalara bağlı olarak hormonlarda meydana gelen değişiklikler karbonhidrat atakları yaşamana sebep olabilir. Bu durumda karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmak yerine kaliteli karbonhidrat kaynakları olan bulgur, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, karabuğday ve kurubaklagil grubu besinlere yönel. Bu sayede kan şekerini dengele, tokluk mekanizmanı devreye sok ve ruhunu depresyondan koru :)

6. Süt, Yoğurt, Ayran ile bel bölgeni incelt, kemiklerini güçlendir!
Metabolizmanın yol arkadaşı kalsiyumdan zengin süt, yoğurt ve ayran bu mevsim de olmazsa olmazın! Bu besinleri yağsız formları ile tercih ettiğinde metabolizma hızına hız katarken, kalp ve damar sağlığını da korursun. Ayrıca kış sporlarına meraklı isen güçlü bir kemiklere sahip olman gerektiğini unutma ve günde mutlaka 3-4 porsiyon bu besin grubundan tüket.

7. Su içmek için sudan sebepler yarat!
Artan yeme dürtüsü, azalan konsantrasyon, dağılan dikkat… Bu belirtilere sahipsen sorumlusu havalar değil azalan su tüketimin olabilir. Su içmek için susamayı bekleme. Çünkü beynin susadığını belirten sinyaller yolladığı an bilmelisin ki vücudun ciddi bir susuzluk yaşıyor ve maalesef bu noktaya geldiğinde hücrelerin susuzluktan büzüşüyor! Kendine su tüketim kotaları koy, tek seferde fazla miktarda tüketmenin de doğru olmadığını bil ve gün içinde düzenli su tüketimine özen göster!

8. Bağışıklığını güçlendir!
Hastalıklar etrafındaki herkesi bir bir yoklarken sana henüz uğramadıysa şanslısın! Fakat işini şansa bırakma ve hastalıklara karşı gardını bağışıklığını güçlendirerek al. Turuncu- sarı meyveler ile bağışıklığını güçlendir, kırmızı- mor meyvelerin anti aging etkisi ile cildini koru.

9. Çok üşüyorsan mutlaka tiroid hormonunu kontrol ettir!
Sende havalar biraz soğuduğu an aşırı üşüyenlerdensen tiroid hormonunu mutlaka kontrol ettir. Çünkü tiroid hormonunun çalışmasında herhangi bir bozukluk varsa ısı değişikliklerine çok daha duyarlı olabilirsin ve soğuk havanın cildi kurutma etkisi bu durumda çok daha fazla kendini gösterir.

10. Demir gibi bir metabolizma için demir seviyeni kontrol ettir!
Hızlanmak isteyen metabolizmanı yavaşlatan kandaki demir seviyen olabilir. Özellikle kadınlarda soluk renkte bir ten, el ve ayaklarda üşüme, unutkanlık başta olmak üzere hareketlerde yavaşlama, uyku hali ve nefes darlığı çekiyorsan demir depoların boş olabilir! Sağlık sorunlarının yanında yavaşlattığı metabolizma ile vücudun yağlanmasına da sebep olabilecek bu durum için mutlaka kan tetkiklerini yaptırmalısın

Sağlık Pusulası: Bu kış kilo almak yok!” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön