Turkiye de ohal durumu | Websohbet.com
giriş yap

Turkiye de ohal durumu

 

unnamed

Ülkemizde yaşanan darbe girişiminden sonra MGK tarafından ohal ilan edildi.  Peki nedir bu ohal ? Kapsami nedir ?

 

20 temmuz günü cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ,  darbe girişiminden sonra gündeme gelen olağan üstü hal ülkemizde en son 19 Temmuz 1987 yılında Güneydoğu da uygulanmıştır.

Cumhurbaşkanı OHAL ( olağan üstü hal ) durumunu başına şu şekilde açıklamıştır ;

Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen bu OHAL ‘in amacı; Tabi afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, durumlarında olağanüstü hal ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir.

Ohal maddeleri resmi gazetede yayınlanmış olup, ülkemiz ve vatandaşlarımiza zarar gelmeden bi an once sonuçlanmasını  dileriz .

Turkiye de ohal durumu” için bir görüş

  1. 11 Eylül saldırısından sonra Amerika ve gecen ay ki saldırıdan sonra Fransa Hükümetide olaganüstü Hal kararı almıstı. Hükümetin güvenlik amaçlı aldığını düşünüyorum bi sıkıyönetim olmadığı için günlük yaşantımızı etkileyen bi durum olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön