Vergi ve SGK affı | Websohbet.com
giriş yap

Vergi ve SGK affı

yeni_ssk_affi_vergi_affi_bagkur_affi_varmi_ne_zaman_cikacak_son_durum_2015_h267

Kanunda sunulan vergi affı , çok yakında yürürlüğe girerek bir çok esnafın ve devletin kurumlarına borcu olanlara büyük yarar sağlayacaktır. Affın Ağustos ayı içerisinde yürürlüğe girmesi planlanıyor. Peki af kapsamına giren borçlar hangi tarih arasında ?

30 Haziran tarihinden önce olan borçları kapsayacak vergi affı ,  Türkiye’ de yaşanan ohal ve darbe girişiminden dolayı 15 Temmuz ve öncesi borçlarına çekilebilir .

Peki vergi affının kapsamı nelerdir ?

Daha önce çıkarılan yapılandırmalar da olduğu gibi büyük bir kapsam halinde çıkması bekleniyor. Vergi , Sgk , belediye ödemeleri , öğrenci kredileri vb. devletin alanında olan her resmi yeri kapsaması bekleniyor. Nakit ödemede faizin tamamının silinmesi , taksitlendirme de ise ufak bir miktar faiz le yapılandırmaya gidilmesi planlanıyor .

Kanun teklifinin genel gerekçesi aşağıda sunulmuştur ;

GENEL GEREKÇE
Hükümetlerimiz döneminde hazırlanan 10. Kalkınma Planı ve bu Plana bağlı olarak hazırladığımız Öncelikli Dönüşüm. Programlan kapsamında ülkemizde yatırımların ve istihdamın artırılması, üretimin teşvik edilmesi, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve ülkemizin cazip bir yatırım merkezi haline getirilmesi amaçlarına hizmet etmek üzere, belli stratejik hedefler gözetilerek hazırlanan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir.
Yatırım ortamının iyileştirilmesi suretiyle, ülkemizin uluslararası yatırımlar açısından cazibe merkezi haline gelmesinin sağlanması yanında, ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir şekilde devamlılığının da sağlanması gerekmektedir.
Bu kapsamda, yatırımların arttırılarak kalkınmanın temin edilmesine yönelik kararlarımızı desteklemek müteşebbislerin iş ve yatırım kararlarına daha sıhhatli bir şekilde odaklanmalarına imkan sağlamak için;
– özel sektörün kamuya olan borç yükünün azaltılarak borçlara taksitle ödeme imkânı getirilmesi,
– ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, vergi incelemesinde olan konuların dava yoluna gidilmeksizin çözümlenmesi vergilemede öngörülebilirliğin artırılarak geçmiş vergilendirme dönemleri ile ilgili olası risklerin ortadan kaldırılması, işletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi amaçlarıyla bu Teklif hazırlanmıştır. Ayrıca,
– 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan alacakları, Kanunun öngördüğü şartlar dâhilinde ödeyemeyen borçlulara yeniden bir hak verilerek kamu alacaklarının tasfiyesine,
– Bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına imkân sağlanması amaçlarıyla da düzenlemeler yapılmaktadır.

Vergi ve SGK affı” hakkında 2 yorum

  1. Bilgi icin tesekkuler emeklerinize saglik.
    Okunmasi gereken bir yazi…ozellikle de borclu olanlar icin faydali bir yazi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön